Mjesec hrvatske knjige tradicionalno se održava od 15. listopada do 15. studenog svake godine. Ove se godine u Mjesecu hrvatske knjige htjelo istaknuti vrijednost pripovijedanja i kazivanja, čaroliju izgovorene riječi i važnost priča, sa sloganom Pričaj mi… Tijekom tih mjesec dana u našoj su knjižnici održana razna događanja povodom Mjeseca hrvatske knjige, a brojna od njih nastavit će se održavati i tijekom školske godine (jer naša je školska knjižnica uvijek mjesto dobrih priča i pripovijedanja).
Tradicionalno otvaranje Mjeseca hrvatske knjige u našoj knjižnici uvijek započinje sudjelovanjem u Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja. I ove su godine učenici predmetne nastave u knjižnici čitali knjige, rješavali kviz od 16. rujna do 27. listopada i poslije nestrpljivo iščekivali rezultate, tj. odluku tko je finalist škole i tko će je predstavljati na završnoj svečanosti u NSK. Više o našem sudjelovanju u Nacionalnom kvizu mogli ste pročitati i na mrežnim stranicama Škole, a i o pobjedniku iz škole te završnoj svečanosti u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici.
Osim onih književnih priča, imali smo prilike 11. studenog čuti i jednu osobnu priču. Učitelj Mate Pleić održao je prezentaciju u 3.a razredu o svom volontiranju u Africi, točnije u Zanzibaru. Učenici su čuli nešto više o toj zemlji, o prirodi i ljudima koji žive tamo. Vidjeli smo i kako izgledaju škole u kojima je bio učitelj Mate, ali i gdje je bio smješten te kako je provodio svoje slobodno vrijeme.
Tijekom Mjeseca hrvatske knjige u knjižnici su održani i nastavni sati iz knjižnično-informacijske pismenosti pa su se tako učenici prvih razreda imali prilike upoznati sa školskom knjižnicom i poslije okušati u svojoj prvoj posudbi, a učenici trećih razreda naučili su nešto više o priručnoj, tj. referentnoj zbirci u školskoj knjižnici.
U vrijeme Mjeseca hrvatske knjige tradicionalno se održava i Interliber te je knjižničarka i ove godine organizirala odlazak s učenicima od 5. do 8. razreda. Više o odlasku mogli ste pročitati ovdje na stranici Škole.
U četvrtak, 14. studenog učenici 4.c razreda iz PŠ Kozjak išli su sa svojom učiteljicom i knjižničarkom u posjet Knjižnici Augusta Cesarca (Šubićeva) gdje ih je dočekala knjižničarka Ana. Tijekom svog posjeta upoznali su se s dijelovima ove narodne knjižnice, odigrali kviz o knjižnici, izrađivali straničnike te posudili neke zanimljive knjige koje su pronašli u knjižnici. Susret nam je brzo prošao u zanimljivom i kreativnom okruženju knjižnice te se veselimo budućim susretima u toj knjižnici.
I ove se godine naša škola uključila u projekt Naša mala knjižnica te su ove godine na red došli učenici 2.a razreda koji će s knjižničarkom i učiteljicom Petrom krenuti u kreativnu čitateljsku avanturu o kojoj ćemo izvještavati tijekom školske godine.
Učenici prvih razreda za Mjesec hrvatske knjige imali su priliku družiti se u knjižnici s knjižničarkom uz čitanje knjiga. U prvom razredu u školi učenici započinju svoju avanturu s vještinom čitanja, a najbolji način da bi se ta vještina usavršila jest da se čita i sluša čitanje što više i što češće. Za početak je knjižničarka ta koja čita, a učenici slušaju, međutim ubrzo će doći red da i učenici pokažu svoje vještine čitanja. Ova aktivnost u našoj školskoj knjižnici provodit će se tijekom cijele školske godine.
Učenice petog razreda odlučile su se uključiti u aktivnost BookTube koja se u sklopu Mjeseca hrvatske knjige održavala do 15. studenog. Učenici su trebali odabrati svoj omiljeni lik iz knjige ili stripa i u njegovo ime ispričati priču. Recimo Greg, možda da promijeni boju kose, napravi nešto potpuno neočekivano i prevari sve one koje misle da znaju sve o njemu. Ili da napravi kaos i svoje prijatelje pretvori u neprijatelje? Može i obratno. Ili da priči naprosto stavi točku tamo gdje se najmanje nadamo. Ili???
Učenice Ema, Tea i Mila iz 5.c razreda odlučile su se na jednu posve drugačiju priču, točnije spajanje dvije priče. U školskoj su se knjižnici nalazile poslije škole i zajedno s knjižničarkom smišljale što bi mogle snimiti. Odluka je pala na to da će se Paulina P. otići boriti za grunt. Na ovaj su način učenice spojile djela Dnevnik Pauline P. i Dječaci Pavlove ulice, a kako to izgleda možete pogledati na ovoj poveznici. Ovaj izazov predviđa i nagradu za najbolju izvedbu pa našim vrijednim učenicama želimo puno sreće za osvajanje nagrade!
Fotografije možete pogledati u našoj Foto-galeriji
Anđelka Golub, školska knjižničarka