Dodjela nagrade Luka Ritz – Nasilje nije hrabrost
Autor: Darko Šlehta, 28. 11. 2019.

Prisustvovali smo dodjeli nagrade Luka Ritz – Nasilje nije hrabrost, 16. studenog u Gradskoj skupštini Grada Zagreba.

Nagrada Luka Ritz - Nasilje nije hrabrost tradicionalno se dodjeljuje od 2008. godine u spomen na Luku Ritza, tragično preminulog mladića od posljedica vršnjačkog nasilja.

Na Međunarodni dan tolerancije u subotu su dodijeljene Nagrade Luka Ritz - Nasilje nije hrabrost, a dobitnici su, po odluci zagrebačke Gradske skupštine, osnovnoškolac Niko Radujković i srednjoškolac Matija Ostoić, koji su pridonijeli toleranciji te podizanju svijesti o prevenciji i suzbijanju nasilja.

Niko Radujković učenik je Osnovne škole "Dr. Ivan Merz". Nekoliko je puta proglašavan učenikom škole. Član je Mreže mladih savjetnika pravobraniteljice za djecu koji zastupaju i podižu svijest o dječjim pravima. Potaknut problemima djevojčice kojoj su se zbog teškoća čitanja izrugivali njezini vršnjaci, u ime Mreže mladih savjetnika predložio je suradnju s Nacionalnom kampanjom za osobe s teškoćama čitanja i disleksijom "I ja želim čitati!". Na njegov su prijedlog članovi Mreže snimili film o teškoćama čitanja kako bi informirali širu javnost o tom problemu, a prikazivat će se u osnovnim i srednjim školama diljem Hrvatske.

Matija Ostoić učenik je Industrijske strojarske škole i bavi se izradom videa i drugih sadržaja koji preveniraju vršnjačko nasilje kao i nasilje na internetu te promiču rodnu ravnopravnost i toleranciju. Sudjelovao je u projektu "Budi muško, mijenjaj pravila!" koji je ostvaren u suradnji s organizacijom Status M. Video uradak koji je snimio o tom projektu dobio je nagradu Foruma za slobodu odgoja.

Sudjelovao je u pripremi pitanja i izradi video sadržaja za webinar "Poštuj, stvaraj i poveži se. Bolji internet počinje s tobom" koji je Industrijska strojarska škola pripremila i održala u suradnji s Gimnazijom "Vukovar" za više od 60 strukovnih škola i gimnazija iz cijele Hrvatske. Više od 2000 sudionika webinara učilo je o stvaranju, poštovanju i povezivanju kako bi internet učinili boljim mjestom, bez virtualnog zlostavljanja.

Matija je posebno zaslužan za video "Pet pravila za sigurniji internet" koji je objavljen i na službenoj stranici Centra za sigurniji Internet.

Nagrade su Niki i Matiji uručili predsjednik zagrebačke Gradske skupštine Drago Prgomet i  zamjenica zagrebačkog gradonačelnika Jelena Pavičić Vukičević.

Nasilje nije rješenje niti hrabrost. Razgovor je put koji moramo češće prakticirati. Ove godine stekli smo iskustva i dobili nove ideje. Motivirani smo da se uključimo u razne projekte kako bismo prevenirali nasilje i osvijestili one koji misle drugačije.

Fotografije možete pogledati u našoj Foto-galeriji.

Vita Jukić, 8.c i Lucijan Begović, 7.b