Radionica „Kako složiti Rubikovu kocku“
Autor: Darko Šlehta, 2. 5. 2018.

U našoj školi učimo i kako slagati Rubikovu kocku! Učenici 7. b razreda utorkom i petkom nakon nastave rješavaju zagonetku ove čudesne logičke igračke. Svi znaju u čemu je „štos“: potrebno je složiti kocku tako da je svaka njena strana u samo jednoj boji. Međutim kako to učiniti – e, to je već umijeće.

Zanimljiva je činjenica da Rubikova kocka nije nastala s namjerom da bude logička igračka. Izumio ju je mađarski arhitekt a služila mu je za njegova predavanja na arhitektonskom fakultetu. Svojim studentima je htio razviti prostorni zor upravo pomoću ove šarene kocke. Međutim, kada je profesor Rubik na jednom svom predavanju razmjestio kockice na kocki, više ju nije niti sam znao složiti!

Slične zanimljivosti kao i povezanost rješavanja Rubikove kocke s matematičkim formulama otkrivaju učenici zajedno sa svojom nastavnicom matematike na radionici „Kako složiti Rubikovu kocku?“.

Učenici koji su do sad sudjelovali u radionici: Petra Lojna, Ana Vrhovski, Iva Karoglan, Antonija Kuna, Dora Šarić, Marko Jurač,  Ema Zebić.

Fotografije možete pogledati u našoj Foto-galeriji