Gornjogradske priče
Autor: Darko Šlehta, 29. 4. 2017.

U srijedu 26.4.2017. učenici 3.C i 3.D razreda PŠ Kozjak uputili su se u kostimirani obilazak Gornjeg  grada. Učenike su kroz ulice Griča i njegovu povijest vodili glumci koji su kroz kazališnu igru  i uz kostimske transformacije učenike vodili u prošlost  grada Zagreba. Po dolasku na Gornji grad, učenici su se odjenuli u kostime srednjovjekovnih obrtnika, te se podijelili u cehove. Na taj su se način upoznali s organizacijom cehovskih udruženja i na simbolički način postali građani srednjovjekovnog Gradeca.

Na prvoj postaji gornjogradske šetnje učenici su čuli priču o obrtničkom Griču i biskupskom Kaptolu,  Krvavom mostu i potoku Medveščak. U ulici Dverce učenici su susreli kralja Belu IV. Od njega su učenici saznali sve o napadima Tatara i podizanju utvrda oko grada. Pokraj kule Lotrščak učenici su susreli Mandušu, glavni lik povijesnog romana Kći Lotrščaka. Manduša je učenicima govorila o povijesti i značaju te kule, a legendu o nastanku imena Zagreb ispričala im je kroz kratku lutkarsku predstavu. Na Katarinskom trgu učenici su susreli patera Petar Vragovića koji je učenicima pripovijedao o Crkvi svete Katarine, prvoj zagrebačkoj gimnaziji, Jezuitskom samostanu i Plemićkom konviktu.  Kod Kamenitih vrata djeca su upoznala Magdu Paprenjarku, jednu od glavnih likova Šenoinog povijesnog romana Zlatarevo zlato. Ona im je pripovijedala o liku Dore Krupićeve koja se kroz kip prometnula u vječnu čuvaricu gradskog ključa te o čudotvornoj slici i zavjetnoj kapelici Majke Božje. Učenici su zatim upoznali lik Petrice Kerempuha koji ih je odveo na Trg svetog Marka. Na Markovom trgu ispričao je učenicima priču o svakodnevnom trgovanju, ali i razmiricama, javnom kažnjavanju i praznovjerju Gričana te o kmetskim stradanjima i okrutnom smaknuću Matije Gupca. Gornjogradska šetnja završila je u Mletačkoj ulici, u Meštrovićevom muzeju. Uz malu okrjepu, djeca su ponovila usvojeno znanje kroz međusobno natjecanje dječjih cehova u kvizu. Nakon kviza, djeca su obišla i razgledala  djela Ivana Meštrovića u njegovom ateljeu.

Fotografije vas očekuju u Foto-galeriji!

Učiteljice Zdenka, Ivana , Ana!